Pisanie dziennika jest zajęciem, które uprawiają ludzie od wieków. To naturalnie dzięki pamiętnikom zachowała się wiedza sprzed lat. Dzięki pamiętnikom dostępny jest także obraz dawnych epok. We dzisiejszym świecie pisanie dzienników papierowych powoli odchodzi do lamusa.

W miejsce pamiętnika papierowego są blogi, innymi słowy pamiętniki internetowe rodzaju https://wiadomoto.pl/. Jest niemniej jednak obszerna różnica pomiędzy takim pamiętnikiem papierowym a blogiem. Pamiętnik papierowy był znacznie bardziej osobisty. Tudzież bloga, który przecież pracuje w sieci, ma okazję czytać każdy. Co zgodność z rzeczywistością internet gwarantuje pewną ochronę własności osobistej, jednakowoż oraz tak wszyscy mogą posiadać dostęp do zapisu refleksów lub przeżyć. Pamiętnikarstwo kultywowane jest też w social środki masowego przekazu.

Social środki masowego przekazu to, poza blogami, rozmaite portale społecznościowe, muzyczne i inne, na jakich ludzie poznają się, zamieniają doświadczeniami, zwierzają się sobie. Prowadzenie dzienników internetowych jest niezwykle legendarne wśród młodych ludzi.

Wypada jednakże wiedzieć, że tego rodzaju zwierzenia prowadzą również co poniektóre gwiazdy, jak i politycy. Wiadomo jednakże, iż takie pamiętniki osób publicznych różnią się od pamiętników osób gruntownie anonimowych. Politycy na własnych blogach najczęściej komentują najświeższe doniesienia z życia polityki, a też wchodzą w polemiki światopoglądowe ze swoimi kolegami z rządu.

Gwiazdy tudzież donoszą o swoich koncertach, pokazach mody czy filmach, w jakich zagrały. Blog jako pamiętnik ma okazję być absolutnie anonimowy, jednakowoż co poniektórzy umieszczają na nim swoje zdjęcia, piszą czym się absorbują, skąd pochodzą. To rodzaj pewnego oczyszczenia, bo i tak piszą o rzeczach, które inni ludzie czytają na odległość. Od czasu do czasu niemniej jednak zdarza się, że przez treści umieszczane na blogu dana postać jest szykanowana w swoim środowisku, dotyczy to przede wszystkim dzieci. W następstwie tego także wszyscy rodzice powinni być czujni oraz zwracać uwagę na to, co robi ich dziecko w sieci oraz jak to na niego wpływa.