W nowoczesnym świecie wygląd fizyczny i sprawność fizyczna decydują o pełnej masie kwestii, a przede wszystkim mają ogromny wpływ na sposób odbierania jednostki przez jej otoczenie. Ludzie nadzwyczaj otyli, odżywiający się niezdrowo i pozbawieni jakiegokolwiek ruchu i aktywności fizycznej, rozpoczynają stanowić pewnego rodzaju margines oraz wzór, jaki wskazuje się dzieciom, jako ten zły. Równocześnie na znaczeniu zaczynają przybierać takie pojęcia jak zdrowe odżywianie, dietetyka, suplementacja oraz regularny wysiłek fizyczny.

W wielu przypadkach gra toczy się o spalenie kilkuset kalorii nadwyżki, jaka w większości wypadków zbiera się w organizmie przeciętnego człowieka, pracującego intensywnie w dużym mieście. Jeżeli spala się chociaż kilkadziesiąt kalorii więcej, aniżeli przyjmuje się w trakcie dnia – organizm z pewnością nie będzie tył i powinien choć w teorii utrzymać trafną siłę oraz kondycję. W dzisiejszych czasach nie jest kłopotem przekonanie ludzi do tego, by w miarę regularnie trenowali, nadchodzili na basen lub siłownię. O wiele trudniej jest natomiast przekonać ich do zmiany nawyków żywieniowych, które niestety wielokrotnie otoczenie oraz rodzina budują długimi dekadami.

Trudno jest nieoczekiwanie zrezygnować z jedzenia, które uwielbiało się od dzieciństwa, tylko wobec tego, że jest szkodliwe albo błędnie wpływa na trening. Amatorzy sportu niebywale z rozkoszą ulegają modom na innowacyjne dyscypliny, wybierają modne suplementy, jak sklep peptydy i chodzą nawet do specjalistów od dietetyki, niemniej jednak gdy chodzi o przełożenie wszystkich tych mądrych rad na całokształt własnego życia – chętnych jest coraz to mniej.

Niejednokrotnie lekarze spotykają się z przypadkami ludzi, jacy przyjmowali same suplementy na podniesienie masy czy zwiększenie siły, niemniej jednak równocześnie w żadnym razie nie mieli motywacji do regularnego trenowania na siłowni. Chęć do regularnego dbania o swój sposób życia i zrozumienie, że suplementacja nie może być wybrykiem na jeden miesiąc, a regularną pracą, są potrzebne do wprowadzenia realnych oraz długofalowych zmian w czyimś życiu prywatnym.