Pomimo wytwarzania wielu farmaceutyków na bazie surowców roślinnych, często powodują one niemało efektów ubocznych. Przyczyna spoczywa w pozbawieniu czynników roślinnych substancji pobocznych, o na pierwszy rzut oka małym znaczeniu dla terapii. Jednakowoż to właśnie one przygotowują organizm na działanie godziwych aktywnych składników o nadrzędnym znaczeniu.

Dlatego również większość lekarstw wytwarzanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Niemało medykamentów z powodzeniem wolno zastąpić ziołowa terapią. Zioła są drogocennym źródłem witam i składników mineralnych. Co znacznie więcej, mają one łagodne działanie i są łatwo przyswajalne dla organizmu. Wobec tego także użytkowane są na różnego typu dokuczliwości. Zioła mogą być również przyjmowane jako suplement diety. Przykładem może być wywar z pokrzywy. Stosuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na towarzystwo w jej surowcu witamin C, K, B oraz wielu mikroelementów.

Ogrom roślin posiada także nieczęsto spotykane gdzie indziej pierwiastki, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak bor, wanad czy selen – wypróbuj również olej konopny cbd. Z uwagi na trudną kondycje służby zdrowia oraz wysokie ceny leków, leczenie konwencjonalne potrzebuje gigantycznej cierpliwości oraz pokaźnego portfela. W poszukiwaniu dogodniejszych zarobków wielu lekarzy fachowców wyjeżdżą za granicę. Aktualnie ich liczba jest zbyt mała, w porównaniu z ilością chorych. Przeciętny pacjent czeka na wizytę u lekarza profesjonalisty od 3 do nawet ponad 6 miesięcy.

Wymusza to konieczność zasięgnięcia porady w gabinetach prywatnych, co na domiar tego podnosi wydatki leczenia. Na wizytę dostać się jest coraz trudniej, a zakup leków to wydatek zbyt okazały dla emerytów, rencistów, jak oraz zwyczajnego Polaka. Farmaceuci ostrzegają, że pacjenci pozyskują tylko medykamenty, których w gruncie rzeczy potrzebują, pomijając także istotne w trakcie leczenia suplementy. Wszystko to powoduje, iż pacjenci zwracają się coraz bardziej w kierunku medycyny naturalnej. Dużą popularnością cieszą się zioła oraz lekarstwa produkowane na ich bazie. Ich zastosowanie bez ustanku rośnie. Zioła nie są już traktowane tylko jako przyprawy, bądź źródło olejków eterycznych. Stają się nieodzownym elementem medycyny.